Choď na obsah Choď na menu
 


Cvičenie pre srdce

8. 8. 2008

Pilates pre srdce

23/2008
Účinná kombinácia šetrného posilňovania a vytrvalostného tréningu zvyšuje kondíciu a odolnosť srdca proti záťaži. Postačí vám cvičiť dva- až trikrát do týždňa.

 

Toto cvičenie formuje postavu, zlepšuje držanie tela a nezanedbateľný je jeho posilňujúci vplyv na srdce a krvný obeh.

VETERNÝ MLYNCvičenie uvoľňuje svalstvo pliec a krku. Zároveň posilňuje krvný obeh.

1.

Vzpriamene sa postavte a spojte nohy. Pravú ruku položte na ľavý rebrový oblúk. S výdychom stiahnite ľavú lopatku dozadu a následne zdvihnite ľavú ruku nahor. Nadýchnite sa a nechajte ju klesnúť do východiskovej polohy. Zopakujte 4-krát a vymeňte strany.

2.

Striedavo zdvíhajte vystreté paže do výšky. Uvedomte si pohyb lopatiek: zatiaľ čo jedna ruka klesá nadol, protiľahlá lopatka sa posúva dozadu a ruka sa zdvíha do výšky. Dbajte na to, aby bol pohyb plynulý a ruky sa nedotýkali tela. Cvičte 1 minútu.


BICYKELSpevňuje brucho, nohy a sedacie svalstvo.

1.

Ľahnite si na chrbát, pokrčte nohy a ruky položte pozdĺž tela. Panvu a chrbticu odlepte od zeme. Vydýchnite, pravú nohu vystrite do výšky a spevnite boky. Pri ďalšom výdychu vtiahnite pupok smerom k chrbtici a držte polohu.

2.

Flexujte chodidlo a nohu nechajte mierne klesnúť. Pokrčte koleno a opäť ho vystrite – ako keby ste šliapali na bicykli. Tento pohyb vykonávajte plynule počas šiestich nádychov. Nohu vráťte na zem a zotrvajte v napätí (stále držíte pozíciu „most“). Cvičenie zopakujte ľavou nohou. Pomaly, stavec po stavci, sa vráťte na podložku a vydýchajte sa.


KOLOTOČTrénuje rovnováhu a koncentráciu, posilňuje svalstvo nôh a paží.

1.

Vzpriamene sa postavte a rozpažte ruky. Váhu tela preneste na ľavú nohu. Vydýchnite a spevnite brušné svalstvo. Najskôr odlepte od zeme pravé chodidlo a potom zdvihnite koleno na úroveň panvy.

2.

Z tejto východiskovej polohy budete krúžiť kolenom v smere hodinových ručičiek. S výdychom opíšte kolenom polkruh smerom von a nadol, s nádychom pokračujte zdola nahor. Postupne robte čoraz väčšie kruhy. Pri vonkajšom polkruhu vydýchnite, pri vnútornom sa nadýchnite. Zopakujte 6-krát. Rovnakou nohou opisujte opačný kruh – proti smeru hodinových ručičiek. Vymeňte nohy. Horná polovica tela zostáva pri cvičení stabilná.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.